Dita Krčmářová: JESTLI MÁME LETOS NĚCO NOVÉHO? TŘEBA JIŘÍHO MARYŠKU

Posted 3 října By Jiří GottlieberAktualityTagged 46. rocnik, cdp 2022No Comments

Dita Krčmářová: JESTLI MÁME LETOS NĚCO NOVÉHO? TŘEBA JIŘÍHO MARYŠKU

Ředitelka festivalu Dita Krčmářová, členka Divadelního klubu Jirásek, již po desáté připravuje se svými kolegy ze souboru přehlídku profesionálních i ochotnických souborů, která letos slaví 46. ročník. Přehlídka rozšiřuje obzor divadelním příznivcům, kteří chtějí okusit zajímavá a inspirativní divadla nebo se seznámit s jinými divadelními formami. Předchozích několik ročníků navštívilo průměrně na 1 500 návštěvníků a přehlídka se stala důležitým středobodem podzimního kulturního kalendáře na Českolipsku a Novoborsku.

Bude letos oproti předchozímu ročníku něco jinak? Formát zůstavá stejný z důvodu neotevření českolipského divadla. Budeme se potkávat jak v divadle v Novém Boru, tak v České Lípě v Centru textilního tisku a v KD, resp. v kině Crystal. Letos jsme ale například vymysleli soutěž, do které se mohla zapojit veřejnost, ale i třeba školy a jejich studenti v rámci výuky českého jazyka. Šlo o sepsání volného uměleckého útvaru, ve kterém musely být použity názvy představení z letošního programu. My pak vybrali z došlých e-mailů vítěze, který získal permanentku v hodnotě 850 Kč. Nejlepší kousky odpublikujeme, ale také zazní v úvodech inscenací, ať už od nás nebo od samotných autorů. A jinak bude nově také Jiří Maryško. (smích)

Jak to myslíš? Jestli máme letos něco nového, pak je to nová forma v programu, a to improvizovaná inscenace nevyzpytatelného herce Divadla na Vinohradech Jiřího Maryška, jak já říkám českého Pierra Richarda, kterého jistě znáte z vedlejších filmových a seriálových rolí, reklam, a také jako toho, který dal před x lety facku ústeckému radnímu. Má vlastní soubor Divadlo Demago, kde je on jako herec, s ním pak osvětlovač a hudebník. A tihle tři vyprodávají sály divadelních festivalů, protože u pana Maryška nikdy nevíš, co se bude dít. Ale máš jistotu, že se hodně bavíš

Jiří Maryško (foto: Divadlo na Vinohradech)

Zaznamenal jsem, že permanentky byly vyprodány již v polovině září, tedy měsíc před festivalem. To je skvělé, že? Dáváme do prodeje vždy dvě až tři řady ze sálu jako permanentky na celý hlavní program, to znamená na 9 inscenací. A máme to štěstí, že lidi chtějí být s námi po celou dobu. Navíc je to letos rekord v rychlosti vyprodání. Jsme za to moc rádi.

Jaké představení letos nejvýrazněji zarezonovalo v předprodeji? Program festivalu je v posledních cca 5 letech složen jak z amatérů, tak i profesionálů. Takže opět mají v předprodeji navrch profesionální soubory. První samozřejmě skvělá Špinarka ostravského souboru. Není se čemu divit, je to výborné představení s fenomenálním výkonem a cenou kritiky oceněné Markéty Matulové. Možná tomu pomohl i živý zářijový přenos inscenace na ČT Art k výročí divadla. Nejprve jsem teda měla infarkt, když jsem zjistila, že to dávají v televizi. (smích) Mnoho lidí mi ale poté říkalo, že se jim to tak moc líbilo, že musejí jít do divadla, že to bude ještě stokrát lepší. A pomohly tomu například i školy, které se naučily pro své zaměstnance nakupovat vstupenky z fondu na kulturu. Dalším představením jsou Losers Cirque Company se svou novou inscenací Grandiózní, opět v žánru nového cirkusu. To představení je velmi osobní, ale také zábavné, neboť je o umělcích, kteří jsou závislí na dotacích, ale i když je nemají, tak si poradí.

Když jsme u financí… Jak se na organizaci letos odrazilo zdražení energií? Nikdo nemohl tušit, co se bude dít. Loni jsme se prali s covidem, letos s energiemi. Abych to zkrátila, jsme prostě úplně na jiných číslech, než jsme plánovali. Ale musíme se s tím poprat. V tomhle nám moc pomohli naši partneři. I přese všechno řekli, my vás podpoříme, ten festival za to stojí. To je hodně dojemné. Ani tak ale nemáme vyhráno, takže budeme rádi za každou další podporu, ať už návštěvou divadla nebo i zakoupením propagačních předmětů. (smích)

Hlavní i dětský program je v měsíčníku detailně zpracován na webu. Kdo je ale tváří letošního doprovodného programu? Týnka Holubová je pravidelný návštěvník festivalu. Známe se dlouho i osobně. Co mi ale uniklo, je její malování pro radost. Když jsme si o tom povídaly, navrhla jsem jí možnost uspořádání její první výstavy. Zprvu zezelenala, tak jsem jí řekla, že mi odpověď stačí do měsíce a půl. Jsem ráda, že pak zavolala, že do toho jde a vystaví svou sérii akvarelů pojmenovanou Zahrada tváří. Mám z toho velkou radost. A ještě je to Rudolf Živec a Tomáš Cidlina, jejichž komponovaný večer Heimatcore je sice v rámci hlavního programu, ale přitom vybočuje především tím, že je tvořen filmovým dokumentem o životě v pohraničí v průběhu 20. století a také poezií ze Sudet od autora nedávno vydané knihy Leipsche o německých Českolipanech vyhnaných v roce 1945.

Letos si zahraješ i ty. Co vaše premiéra? Koho vlastně hraješ? Lakomec na konec. (smích) Hraju dohazovačku Frosinu. (smích) Hra francouzského dramatika Molièra je opět v úpravě Václava Klapky a u zkoušek se moc pěkně bavíme. Hlavní roli hraje Karel Bělohubý, který, a to se domnívám, to dostal od Vaška jako dárek. Karel dře jako kůň, ale je fakt dobrej. On bude na scéně třeba hodinu a půl v kuse. My to budeme hrát dokonce dvakrát, nejprve o dva dny dříve studentům během dopoledního představení, a pak se vrhneme na sobotní premiéru. Jsem ráda, že držíme tradici, že je na každý ročník premiéra nové inscenace.

Jak se těšíš na nové divadlo? Z pozice pořadatele divadelního festivalu strašně. Teď je to takové rozlítané dobrodružství, ale mít po celou dobu festivalu fotostěnu na jednom místě, to je k nezaplacení. (smích) Samozřejmě se těšíme moc! Nové divadlo, to je strašně boží!

Českolipský divadelní podzim, 13.–22. 10. 2022, Městské divadlo Nový Bor, Centrum textilního tisku a KD Crystal, www.cldp.cz

Letošní ročník nabídne devět divadelních představení, mezi nimiž jsou zastoupeny profesionální scény a soubory pro děti i dospělé (Divadlo Petra Bezruče, Losers Cirque Company, Divadlo Demago, Divadlo Polárka) se známými tvářemi a držiteli divadelních ocenění (Markéta Matulová či Jiří Maryško), premiéra českolipského souboru (Lakomec), opěvovaná ochotnická představení z programu Jiráskova Hronova (Svatá hlava, Jezdci), populární formát Slam Poetry nebo komponovaný večer v kině Crystal s filmem, poezií a hudbou na téma pohraničí.

0
 Předchozí  Všechny Další